
Fotowoltaika – co to jest?
Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego.
Energia elektryczna uzyskana w ten sposób może być wykorzystywana na bieżąco w gospodarstwie domowym, magazynowana lub odsprzedawana do zakładu energetycznego. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od dostaw i cen prądu.
Jak działa fotowoltaika?
Podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które, aby móc wytwarzać większą ilość energii łączy się w moduły fotowoltaiczne. W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały.
Dla kogo jest fotowoltaika?
Dla wszystkich! Zainwestować w rozwiązania fotowoltaiczne mogą osoby prywatne, gospodarstwa rolne, firmy i instytucje oraz jednostki samorządowe.
Z czego zbudowane są ogniwa fotowoltaiczne?
Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z materiału półprzewodnikowego, najczęściej jest to krzem, który pod wpływem dostarczania energii zamienia się z izolatora w przewodnik.
Czy fotowoltaikę montuje się tylko na dachu?
Fotowoltaikę można zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie. Najważniejsze, aby żaden obiekt nie przysłaniał paneli fotowoltaicznych. Najlepszy do montażu fotowoltaiki jest dach skierowany na południe o nachyleniu pod kątem około 35 stopni. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych gwarantuje szybszy zwrot z inwestycji.
Pogoda i panele słoneczne. Czy w naszym kraju to możliwe?
Polska ma bardzo dobre warunki w porównaniu do np. Skandynawii, gdzie fotowoltaika jest znacznie bardziej rozwinięta.
Mała jeszcze ilość instalacji fotowoltaicznych w Polsce nie wynika z warunków pogodowych, lecz z braku sprzyjającego prawa w przeszłości, które poprawiło się dopiero w roku 2015.
Czy to się opłaca?
Dynamiczny rozwój technologii i konkurencja na rynku spowodowały, że ceny modułów fotowoltaicznych o spadły o 80% w ciągu 7 lat, przy jednoczesnej poprawie wydajności. Obecnie cena kompletnej instalacji to ok 5 tysięcy złotych brutto za 1 kW.